Poznaj bliżej Kraków
Razem z Ermine Suites poznawaj historię i magiczne zakątki Krakowa.
Pobyt w Krakowie może być urozmaicony.
Zapraszamy Cię w niezwykłą podróż po niezwykle magicznych i tajemniczych miejscach Krakowa! Gotowy? Poznaj bliżej, to co niewidoczne na co dzień!
ULICA ŚW. TOMASZA
To zabytkowa i bez wątpienia magiczna ulica Krakowa. Znajduje się tam m.in. niezwykły Zaułek Niewiernego Tomasza. Gdy rysowano przebieg tej ulicy w obrębie Starego Miasta w 1257r., jej poszczególne odcinki kilkukrotnie zmieniały swoją nazwę. Z tego względu można więc spotkać się z takimi nazwami ulicy jak: Szpiglarska, Żydowska, Kącik, Wolbromska, Świnia, Świńska, Świdnicka, aż do Różana (w XVIII i XIX wieku). Ulicą Świętego Tomasza stała się natomiast oficjalnie w 1881r. W latach 1955-1990 ulica nosiła nazwę Ludwika Solskiego. Potem ponownie powróciła jako ulica św. Tomasza.
Niektóre bardziej znane kamienice:
Gmach Towarzystwa Rolniczego
To przepiękna kamieniczka, która znajduje się na styku ulicy św. Tomasza oraz placu Szczepańskiego. Została wybudowana w 1909 roku (na ruinach starej kamienicy), natomiast jej projektantami był Sławomir Odrzywolski i Władysław Kaczmarski. Sam budynek mieści się obecnie pod numerem 8 na placu Szczepańskim. Jej ozdobą są rzeźby: trzy figury męskie i cztery żeńskie, przedstawiające personifikację prac rolnych. Umieszczono je pomiędzy oknami drugiego piętra.
„Hotel Saski”
Budynek rozciąga się od ulicy Świętego Jana, przez Świętego Tomasza, aż do ulicy Sławkowskiej. Hotel powstał w wyniku połączenia kamienic Turczykowskiej, Florkowskich i Skalskich. W roku 1801 przeszedł we własność Maciej Knotza. Sama nazwa nazwa ”Hotel Saski”, ma swoje początki w połowie XIX wieku i związana była z reprezentacyjną i okazałą salą pierwszego piętra, której oficjalnie nadano nazwę saskiej. To właśnie w niej można było posłuchać koncertów takich Mistrzów jak: Franciszek Liszt, Jan Brahms czy Ignacy Paderewski. W roku 1916 na parterze budynku powołano do życia kino ”Sztuka”. W 1967 roku kino wznowiło działalność i przetrwało do 1980 roku.
Nr 17
Stare mury kamienicy przy ulicy św. Tomasza 17 to magiczne miejsce, zwane ”Zaułkiem Niewiernego Tomasza”. Obecnie jest to kawiarnia Cafe Camelot, w której podziemiach do dziś działa Teatr Loch Camelot. Wcześniej była to siedziba kabaretu Loch camelot, którego zaś twórca Kazimierz Madej wymyślił nazwę ”Zaułek Świętego Tomasza”.
Kamienica „Cyrusowska”
Kamienica narożna, bokiem zwrócona na ulicę św. Tomasza i Floriańskiej 12. Pierwsze wzmianki o kamienicy zwanej ”Cyrusowską” pojawiły się w XVII wieku, kiedy to stała własnością rodziny Cyrusów. W 2009 została odrestaurowana.
Kamienica „Pod Aniołem”
Kamienica o typie domu mieszczańskiego, której główny zręb pozostał w nienaruszonym stanie praktycznie do pierwszej połowy XIX wieku. Jej charakterystyczną cechą jest umieszczona w ścianie między oknami pierwszego piętra rzeźba nagiego putta, który trzyma tarczę bez herbu. To właśnie od tego niewielkiego putta na kamienicę mawia się ”Pod Aniołem”.
Kamienica „Pod Wiewiórką”
Zwana także kamienicą Bonerowską. Znajduje się na rogu ulicy św. Tomasza oraz Floriańskiej. Jej nazwa pochodzi od godła budynku. Była domem twórcy pierwszej w Krakowie kliniki chirurgicznej – Rafała Józefa Czerwiakowskiego. Jemu też została poświęcona umieszczona na fasadzie budynku tabliczka z napisem: ”Tu żył i zmarł Rafał Józef Czerwiakowski 1743-1816, ojciec chirurgii polskiej”. Wcześniej w murach budynku mieściła się Apteka, która nazywano ”Pod Złotą Gwiazdą”.