Poznaj bliżej Kraków | Ermine Suites

Poznaj bliżej Kraków

Razem z Ermine Suites poznawaj historię i magiczne zakątki Krakowa.

Pobyt w Krakowie może być urozmaicony.
Zapraszamy Cię w niezwykłą podróż po niezwykle magicznych i tajemniczych miejscach Krakowa! Gotowy? Poznaj bliżej, to co niewidoczne na co dzień!

ULICA ŚW. TOMASZA

To zabytkowa i bez wątpienia magiczna ulica Krakowa. Znajduje się tam m.in. niezwykły Zaułek Niewiernego Tomasza. Gdy rysowano przebieg tej ulicy w obrębie Starego Miasta w 1257r., jej poszczególne odcinki kilkukrotnie zmieniały swoją nazwę. Z tego względu można więc spotkać się z takimi nazwami ulicy jak: Szpiglarska, Żydowska, Kącik, Wolbromska, Świnia, Świńska, Świdnicka, aż do Różana (w XVIII i XIX wieku). Ulicą Świętego Tomasza stała się natomiast oficjalnie w 1881r. W latach 1955-1990 ulica nosiła nazwę Ludwika Solskiego. Potem ponownie powróciła jako ulica św. Tomasza.

Niektóre bardziej znane kamienice:

Gmach Towarzystwa Rolniczego

To przepiękna kamieniczka, która znajduje się na styku ulicy św. Tomasza oraz placu Szczepańskiego. Została wybudowana w 1909 roku (na ruinach starej kamienicy), natomiast jej projektantami był Sławomir Odrzywolski i Władysław Kaczmarski. Sam budynek mieści się obecnie pod numerem 8 na placu Szczepańskim. Jej ozdobą są rzeźby: trzy figury męskie i cztery żeńskie, przedstawiające personifikację prac rolnych. Umieszczono je pomiędzy oknami drugiego piętra.

„Hotel Saski”

Budynek rozciąga się od ulicy Świętego Jana, przez Świętego Tomasza, aż do ulicy Sławkowskiej. Hotel powstał w wyniku połączenia kamienic Turczykowskiej, Florkowskich i Skalskich. W roku 1801 przeszedł we własność Maciej Knotza. Sama nazwa nazwa ”Hotel Saski”, ma swoje początki w połowie XIX wieku i związana była z reprezentacyjną i okazałą salą pierwszego piętra, której oficjalnie nadano nazwę saskiej. To właśnie w niej można było posłuchać koncertów takich Mistrzów jak: Franciszek Liszt, Jan Brahms czy Ignacy Paderewski. W roku 1916 na parterze budynku powołano do życia kino ”Sztuka”. W 1967 roku kino wznowiło działalność i przetrwało do 1980 roku.

Nr 17

Stare mury kamienicy przy ulicy św. Tomasza 17 to magiczne miejsce, zwane ”Zaułkiem Niewiernego Tomasza”. Obecnie jest to kawiarnia Cafe Camelot, w której podziemiach do dziś działa Teatr Loch Camelot. Wcześniej była to siedziba kabaretu Loch camelot, którego zaś twórca Kazimierz Madej wymyślił nazwę ”Zaułek Świętego Tomasza”.

Kamienica „Cyrusowska”

Kamienica narożna, bokiem zwrócona na ulicę św. Tomasza i Floriańskiej 12. Pierwsze wzmianki o kamienicy zwanej ”Cyrusowską” pojawiły się w XVII wieku, kiedy to stała własnością rodziny Cyrusów. W 2009 została odrestaurowana.

Kamienica „Pod Aniołem”

Kamienica o typie domu mieszczańskiego, której główny zręb pozostał w nienaruszonym stanie praktycznie do pierwszej połowy XIX wieku. Jej charakterystyczną cechą jest umieszczona w ścianie między oknami pierwszego piętra rzeźba nagiego putta, który trzyma tarczę bez herbu. To właśnie od tego niewielkiego putta na kamienicę mawia się ”Pod Aniołem”.

Kamienica „Pod Wiewiórką”

Zwana także kamienicą Bonerowską.  Znajduje się na rogu ulicy św. Tomasza oraz Floriańskiej.  Jej nazwa pochodzi od godła budynku. Była domem twórcy pierwszej w Krakowie kliniki chirurgicznej – Rafała Józefa Czerwiakowskiego. Jemu też została poświęcona umieszczona na fasadzie budynku tabliczka z napisem: ”Tu żył i zmarł Rafał Józef Czerwiakowski 1743-1816, ojciec chirurgii polskiej”. Wcześniej w murach budynku mieściła się Apteka, która nazywano ”Pod Złotą Gwiazdą”.

LEONARDO DA VINCI (1452-1519)

W powszechnej opinii Leonardo da Vinci był malarzem. On sam uważał się w większej części za inżyniera, niż malarza. Jednocześnie można o nim powiedzieć: architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog, rzeźbiarz.

W czym tak naprawdę tkwi siła Damy z gronostajem?

Dama z gronostajem powstała ok. 1490 roku. Leonardo da Vinci pracował nad obrazem 2 lata.

Sportretowana przez Leonarda da Vinci kobieta – Cecylia Gallerani – została ukazana tak, że jej wzrok podąża gdzieś w bok, w kierunku już dla nas niedostępnym. Wiemy jednak z przekazów, że Dama  patrzy na tego jedynego, właśnie jej przeznaczonego, czyli Ludovica Sforzę. „Patrząc na nią, wyczuwamy obecność tego drugiego (…), widzimy ją, kiedy ona zdaje się rozmawiać z innym”.

Każdego roku miliony osób odwiedza Kraków, aby między innymi zobaczyć to arcydzieło.

Ermine Suites utożsamia się z Krakowem, z jego historią oraz sztuką, a także nieodpartym urokiem.

Dama z Gronostajem (Kraków)

Jedyne dzieło Leonarda da Vinci, które znajduje się w Polsce w Muzeum Narodowym w Krakowie. Leonardo da Vinci Dama z gronostajem, 1488-90 rok, olej i tempera, deska orzechowa, 54 × 40 cm, Muzeum Narodowe w Krakowie. Dama z gronostajem, obraz autorstwa Leonarda da Vinci, dosyć długo funkcjonował pod tytułem Dama z łasiczką. Choć trudno jest jednoznacznie rozstrzygnąć, jakie zwierzątko trzyma w swych dłoniach tytułowa dama (czekoladowo-brązowe futerko to cecha charakterystyczna zarówno łasiczki jak i gronostaja), pewne jest, że obraz skrywa pewną tajemnicę (może nawet nie jedną!). Tytułowy gronostaj łączy dwie postacie – jedną, która jest główna bohaterka obrazu, czyli Cecylia Gallerani oraz druga, niewidoczną, a za która jedynie podąża wzrok kobiety – mężczyznę o imieniu Ludovic.

Gronostaj to ukryty na obrazie symbol, który nawiązuje zarówno do godła Ludovica Sforzy, kawalera Orderu Gronostaja jak i do nazwiska damy – gale to z greckiego właśnie gronostaj. Poza tym wszystkim gronostaj to także oznaka czystości i niewinności. Leonardo zgrabnie przechwycił go na obrazie, zakrywając brzemienność kobiety, która już wówczas nosiła w swym łonie syna Ludovica. Sam Sforza był już w tym czasie zaręczony z inną… Da Vinci nie mógł więc ukazać wprost łączącej ich zażyłości. Lekkość i dynamika z jaką Leonardo sportretował damę oraz gronostaja było dosyć nietypowym jak na tamte czasy rozwiązaniem. Wcześniej nikt bowiem nie przedstawiał kobiety z tak obróconym torsem albo zwierzęcia wręcz uginającego się jak spirala. Ale da Vinci był w końcu geniuszem nie tylko swoich czasów!

POZNAJ LEPIEJ ERMINE SUITES I DAJ SIĘ OCZAROWAĆ NASZĄ OFERTĄ!
Apartamenty i Lokalizacja
Spełniające najwyższe standardy, przestronne wnętrza w świetnej lokalizacji - sprawdź!
Poznaj bliżej Kraków
Z nami zakochasz się w tym mieście! Poznaj bliżej Kraków i jego atrakcje
Usługi dodatkowe
Przygotowane specjalnie dla Ciebie bogate i kompleksowe rozwiązania w jednym miejscu